Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lolita - streszczenie

w podróż po Stanach (matkę w swoich historiach opowiadanych dziewczynce umieścił w szpitalu jako ciężko chorą). Pierwszym przystankiem ich podróży jest hotel „Zaklęci łowcy”. Tutaj bohater i dziewczynka przeżywają pierwsze wspólne rozkosze. Tutaj też pojawia się mężczyzna, który potem okaże się innym pedofilem mieszkającym w Ramsdale oraz autorem sztuk teatralnych. Po opuszczeniu tego miejsca dziewczynka dowie się o śmierci matki.

Wspólna wyprawa po Ameryce trwa. Dziewczynka jest cwana i pozbawiona właściwej swojemu wiekowi niewinności. Każe wynagradzać sobie swój erotyczny powab i  prowadzi ze swoim ojczymem grę. Przybywają do Beardsley. Lolita zaczyna naukę w prywatnej szkole. Humbert zaczyna ujawniać despotyczne cechy swojej osobowości - kontroluje wszystkie poczynania dziewczynki i chce jej towarzyszyć na każdym kroku. Uchodzi za surowego ojca. Lolita może wziąć udział w szkolnym przedstawieniu tylko dlatego, że wstawia się za nią dyrektorka szkoły.

Okazuje się, że autorem sztuki jest Claire Quilty. Zatytułował ją tak, jak nazywał się hotel, w którym obserwował Lolitę i Humberta (bo właśnie o tamtego mężczyznę chodzi). Główny bohater jeszcze o tym nie wie, ale kiedy wyrusza ze swoją podopieczną w kolejną podróż (po ostrej kłótni Lolita wyznała, że właśnie tego pragnie), szybko zaczyna orientować się w sytuacji. Doszukuje się jakiegoś podstępu, czuje że dziewczynka współdziała z kimś, kto ich śledzi. Dochodzi do tego choroba Dolores - mała musi być hospitalizowana. Stamtąd porywa (a właściwie wyprowadza ją ) „wujek”.

Rozpacz Humberta nie ma końca. Oczywiście próbuje ich odnaleźć, stając się przy tym zabawką w rękach porywacza i jego zdobyczy. W tym czasie poznaje Ritę.

Pewnego dnia, po bardzo długim czasie, dostaje list. Lolita pisze mu, gdzie się znajduje i że chciałaby